Květen 2011


Opičí miminko

20. května 2011 v 21:49 | diky |  Tipy na výlet
Tyhle obrázky nevznikly nikde v cizině. Podařilo se mi je ulovit v chomutovském zooparku před několika dny. Myslím, že nepotřebují žádný velký komentář. Pokud nebudete vědět kam, jeďte se podívat na opičí miminko ...
P. S. Málem bych zapomněla - mají tam trochu zmatené značení, takže si nezapomeňte vzít u pokladny letáček s mapkou. Pokud nemáte orientační smysl, můžete tam klidně bloudit hodně dlouho

Báječné jablečné šátečky

14. května 2011 v 4:00 | diky |  Recepty na sladké i slané
Už nějakou dobu mám novou kamarádku ... domácí pekárnu . Sice jsem s ní nejdřív moc kamarádit nechtěla, protože mé první chlebové pokusy dopadly poněkud kamenně. Ale pak se mi podařil první chleba. Pravdou je, že mám jeden oblíbený recept, který peču pořád. Povedl se i nějaký ten knedlík a tak jsem zkusila i další dobroty. Díky tomu vznikly i tyhle šátečky. A když jsem tenhle týden v pekárně koupila tvarohový šáteček, který tvaroh ani neviděl, rozhodla jsem se, že je budu péct častěji.
O recept se ráda podělím (myslím, že by šel i bez pekárny, ale nemám ten správný grif na hňoucání kynutého těsta jako mají babičky).
250 ml mléka
120 gr hery
1 vejce
50 gr cukru
špetka soli
300 gr polohrubé mouky
200 gr hladké mouky
1 lžička sušeného droždí
Všechno se to dá do pekárny na program těsto - pořadí je u každé značky pekárny trochu jiné a nechá se to hňoucat a kynout ... U nás to trvá 2 hodiny 20 minut.
na potření
1 vejce
na náplň
10 - 12 jablek nejlépe starších poněkud scvrklých (nechce to kyselé štrůdláky), která už nikdo nechce baštit jemně nastrouhaných
cukr podle chuti jablek

Vykynuté těsto se rozdělí na cca 24 kuliček, ze kterých se udělají placičky. Ty se plní jablky. Na vymazaný plech se dávají opačně než klasické buchty - "svárem" navrch. Potřou se vajíčkem a při 1700 C se pečou do zezlátnutí, přibližně 25-30 minut. Vydrží báječně vláčné i několik dní a pokud máte ta správná jabka, tak chutnají tak nějak jinak než jablečně.


Vzorek co umí poporůst

7. května 2011 v 19:53 | diky |  Nápady na maličkosti


Dneska bych se ráda podělila o jednoduchý háčkovaný vzorek, který dodá plastičnost a je taky trošku pružný, takže pokud ho použijete na letní čepičku pro mrňouska, tak z ní vyroste pomaleji .


Stačí umět řetízek, krátký a dlouhý sloupek, udělat si základní kolečko 2-3 řad krátkých sloupků s přidáváním. Další řada začne polosloupkem nebo dlouhým sloupkem (podle toho jak moc drobný vzorek chcete mít), pak 3 řetízková očka, polosloupek nebo dlouhý ... a tak pokračovat celou řadu. Na vršek čepičky jsem háčkovala ob 1 očko, když byl dost velký, tak ob 2 aby se už nerozšiřovala. Další nejméně 2 řady se háčkují krátké sloupky. Řadu se smyčkou tvoří krátké sloupky - měly by být 3 a pak se nitka provlékne kolem dlouhého sloupku a uháčkuje se na ní očko. Když se háčkuje vršek, háčkuje se do každého očka předchozí řady, při cestě dolů se vynechává očko pod dlouhým sloupkem. Díky té malé smyčce vzorek trochu pruží, takže když ho použijete, máte šanci, že čepička vydrží alespoň jednu sezónu.

Hasištejn

1. května 2011 v 9:26 | diky |  Tipy na výlet
Tenhle hrad se nalézá u obce s příhodným názvem Místo na cestě mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří. Je to jeden z hradů, který kdysi dávno chránil pokojné občany před loupežníky.
Kdy přesně byl postaven není doloženo. Za ta staletí z něho zůstalo ale ještě docela dost na koukání.Mě osobně se tam moc líbilo. Je z něj moc pěkný výhled do kraje ... tedy pokud vám nevadí, kromě jiného, i pohled na čadící elektrárnu a stožáry elektrárny větrné ... ten to trochu kazí